ADET ÖNCESİ SIKINTI

Kadınların hemen hemen yüzde 75'inde adetten 3-4 gün önce başlayan sıkıntı ve gerginliğe "adet öncesi sendromu"da denir. Bu, başağrısı, gerginlik ve sinirlilik, yorgunluk, bunalma ve eklem ağrılarıyla gösterir kendini, ABD'de İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Holloway hapishanesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kadın suçlarının yüzde 93'ü bu adet öncesi dönemde işlenmektedir. Başka araştırmalarda da, evde meydana gelen kazaların yarıdan çoğunun da aynı döneme rastladığını ortaya koymaktadır. Aynı şeyin kadınlar tarafından yapılan trafik kazaları için geçerli olduğu da saptanmıştır.

Kadınlarda adetten üç-dört gün önce başlayan başağrısı ve sinirlilik erkeklere oldukça yabancı ve rahatsız edici gelen bir durumdur. Bu durumlarda, erkeğin eşine karşı anlayışlı olması ve haklı olduğu yerde bile haksızlığı kabullenip susmayı bilmesi gerekir. Adet öncesi sıkıntısının kesin sonuç veren, etkili bir ilacı henüz bulunamamıştır.

Bazı kadınların cinsel istekleri, adet öncesi dönemde artar. Ama bu genel bir kural değildir. Bazılarında cinsel arzu adetten hemen sonra arttığı gibi, bazıları da en yoğun cinsel duyguları adet sırasında yaşamaktadır. Kadınların cinsel istekliliğinin bu tür bir devresel özelliği olduğu doğrudur ama bu hem kadından kadına hem de her kadın için aydan aya değişir.

Adet öncesi dönemin fizyolojik olarak en belirgin özelliklerinden biri de kadın vücudunun aşırı su tutması ve vücudun bazı yerlerinin şişmesidir. Bu dönemde vücutta tutulan fazla suyun miktarı 2-3 kiloya kadar çıkabilir. Vücutta su birikmesine, progesteron hormonu neden olmaktadır. Biriken bu ödem ya bütün vücuda yayılmakta ve pek farkedilmemektedir ya da belirli organ ve bölgelerde yoğunlaşmakta, yüzde, ayak bileklerinde, göğüslerde ya da karında şişkinlikle kendini belli etmektedir. Bu ödemin beyni etkilediği de sanılmaktadır; bu konuda kesin bir bilgi olmamasına rağmen, kadında görülen ağrı ve sıkıntı gibi belirtilerin nedeni ödemin beyni etkilemesi olabilir. İlginç bir durum da, adet öncesi dönemi sıkıntılı yaşayan kadınların asıl kanama ve akıntı sırasında çok az ya da hiç sancı çekmemeleri, buna karşılık sıkıntısız bir ön dönem geçiren kişilerinse genellikle akıntılarının ağrılı ve sancılı olmasıdır.

Konular