YALAN YERE YEMİN

BEN YALAN YERE KURANI KERİME EL BASIP YEMİN ETTİM BUNUN KEFARETİ NEDİR BU GÜNAHDAN NASIL KURTULACAĞIM ALLAHIM BENİ NASIL AFFEDER YARDIM EDİN LÜTFEN
  • metemehmet
  • 1.626

2 yorum

YALAN YERE YEMİN

Valla kanko benim bildiğim şekilde tevbe etmek gerekir fakat bu tevbe işleri çok yürekten olmalıdır ALLAH' ın kimin tevbesini kabul edeceği belli değildir... Değilmi ???

MEVLANA DİYOR Kİ :::

NE OLURSAN OL GENE GEL...

17.07.2007 - djsahmed

YALAN YERE YEMİN

Soruda sanırım "yemini bozmak" değil, "Yalan yere yemin etmenin" hükmü sorulmuş. Yalan yere yemin etmek keffaret gerektirmez.

Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur, fakat yalan yemin öyle
büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz.

***

Yalan yere: "Allah bilir ki, şu şöyledir, şöyle değildir," denilmesi bir görüşe göre küfrü gerektirir. Çünkü Yüce Allah'a bilmezlik nisbet edilmiş olur. Diğer bir görüşe göre de, küfrü gerektirmez. Çünkü bununla küfür değil, yalanın geçerli kılınması kasdedilmiştir. Ancak bu büyük bir günah olduğundan hemen tevbe edilmesi gerekir.
Yalan yere: "Allah şahiddir ki," denilmesi de keffareti değil, tevbe ve istiğfarı gerektirir. (Ömer Nasuhi BİLMEN-Büyük İslam İlmihali)

17.07.2007 - ankebut-57

Konular