Fethin 555. yıldönümü ilk günkü heyecanıyla kutlandı

Fethin 555. yıldönümü ilk günkü heyecanıyla kutlandı


Bir çağ kapatıp yeni bir çağ açan İstanbul'un fethinin 555. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Fetih kutlamaları, Fatih Camii avlusundaki Fatih Sultan Mehmed türbesine düzenlenen ziyaretle başladı.Anma törenine, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Garnizon Komutanlığı'nı vekâleten 52. Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Emin Alpman katıldı.

Türbe ziyaretinde Fatih Camii Başimamı Osman Şahin, Fetih Sûresi'ni tilavet etti. Ardından Fatih Müftüsü İsmail İpek dua etti. Vali Güler türbeden ayrılırken fethe ilişkin bir konuşma yaptı. İstanbul'un dünyanın en önemli şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Güler, bu kadar tarihî eserin hiçbir şehirde bulunmadığını ifade etti. Türbe ve tarihî eserlerin önemine değinen Güler, şöyle devam etti: "İstanbul'un bugünlere gelmesinde fethin büyük rolü olmuştur. Türklüğün damgasını vurduğu, birçok medeniyetin izlerini taşıyan bu kenti en iyi şekilde korumalı, geleceğe bütün kültür mirası ile taşımalıyız."

Türbedeki programın ardından Vali Güler, Başkan Topbaş ve diğer yetkililer, Saraçhane'deki Fatih Anıtı'na geçti. Protokolün anıta çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve ay-yıldızlı bayrağın göndere çekilmesi ile sona erdi.

Fethin 555. yıldönümü etkinlikleri, Belgradkapı'da düzenlenen tören ve temsilî fetih ile devam etti. Resmî ve askerî erkân ile çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, Güler, Topbaş ve Alpman'ın araç üstünde halkı selamlaması ile başladı. İstiklal Marşı'nın ardından mehter marşı eşliğinde tören alanına temsilî fetih birlikleri geldi. Hücum Marşı'nın çalınması ile birlikler, top atışları eşliğinde taarruza geçti. Temsilî fetih, yeniçerinin surları kuşatması ile tamamlandı.

Öte yandan fethin 555. yıldönümü sebebiyle dün gece Haliç, 1 saat süren muhteşem ışık, renk, lazer ve havai fişek gösterisine sahne oldu. Etkinlikte Haliç üzerine kurulan su perdesinde üç boyutlu 'İstanbul'un Fethi' filmi gösterildi. Film sırasında özel alev efektleri kullanıldı. Deniz yüzeyindeki 60 fiskiyeden fışkıran sular ile eş zamanlı müzik ve ışık gösterisi yapıldı. Kutlamalara katılan Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah mehter bölüğü hücum marşını çalarken ellerindeki bayraklarla marşa eşlik etti.

Muhammed Çimen - Yasin Kılıç

Konular