Facebook Güvenlik 1 / Fake Pishing

Merhaba arkadaşlar ;
Bir çoğumuzun kullandığı facebook hakkında daha doğrusu facebook güvenliği hakkında elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmaya çalışacağım
Facebook güvenlikte ilk konumuz Fakeler.
Çoğu kişinin bildiği, üzerinde yorumlar yaptığı hatta 'ya geç artık onları o bizim çocukluğumuzdaydı artık işe yaramaz' deyip bir fakeyle hesabını kaptırdığı yöntemdir.
Aslında gerçekten lamer denilen otlakçı iki ayaklı virüslerin yöntemidir. Ama dikkatli olmazsak bizlerede bulaşır :)
Biz herşeyi sıfırdan anlatalım.
Öncelikle nedir bu fake?
Fake Türkçemizde sahte, aldatmak, taklit, sahtesini yapmak vb. anlamlara gelmektedir. Peki face hack'te nasıl kullanılıyor? Bazı kodlar sayesinde kullandığımız güncel sayfaların sahtesi, benzeri yapılmaktadır. Örneğin facebook. Siz facebook'a girdiğinizi zannediyorsunuz ama aslında kötü niyetli bir kişinin hazırlamış olduğu tuzağa düşmüş oluyorsunuz. Siz kullanıcı adınızı şifrenizi giriyorsunuz ve bu bilgiler direk kötü niyetli kişilerin eline geçiyor ki bunu genellikle hesabınız elinizden gittikten sonra anlıyorsunuz.
Olay kafanıza tam otursun diye örnek bir site vereyim : [url]http://www.fs-fakedeneme.tr.gg[/url]
Gördüğünüz gibi bu sayfanın facebook ana sayfasından hiç bir farkı yok ancak siz buradan giriş yaptığınız taktirde dediğim gibi şifreler kötü niyetli kişilerin eline geçecektir direk.
Şimdi bu duruma düşmemek için yapmanız gereken şey ; Tanımadığınız kişilerin vermiş olduğu linklerde çok dikkatli olmanızdır. Bir noktanın bile yeri değişmişse o sayfayı derhal terkedin çünkü böyle bir hatanın olması mümkün değildir. Girdiğiniz Tüm sayfalarda adres çubuğunu kontrol edin acaba gerçekten doğru sayfadamıyım diye. Dalgınlığınız kötü sonuçlar doğuracaktır.

Saatin oldukça ilerlemiş olması sebebiyle unuttuğum atladığım yerler olabilir. Sürci Lisan ettiysek affola ;)
Saygılar ...

[url=http://facebooksecurity.org]hhmercan & CeRRaH[/url]

Telif Hakkı Bana Aittir ;D

Konular