"kürtçe dersin ne mahsuru var?"

"Kürtçe dersin ne mahsuru var?"
Milli Eğitim Bakanı, olaylı şekilde kabul edilen 4+4+4 yasa teklifiyle ilgili Kürtçe'nin de seçmeli ders olabileceğini söyledi

.Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Milli Eğitimi Komisyonu’nda olaylı bir şekilde kabul edilen 4+4+4 yasa teklifiyle ilgili CNN Türk’e konuştu.

Dinçer şunları söyledi:

Ben komisyonda yoktum. Normal şartlarda komisyon başkanımız ve Ak Parti yönetimi muhalefetin konuyla alakalı bütün sözleri söylemeleri konusunda büyük fırsat verdiler. Orada günlerce konuşulan tartışılanın göz ardı edildiği bir yöntem izlendi. Bir konuyu tartışmak ayrı bir şeydir bir süreci engellemek ayrı bir şeydir. Bunu yapıyorsanız karşınızdakilerin sürece dair haklarını da görmek zorundasınızdır. Bu durum Ak Parti’de bardağı taşıran bir durum oldu. Bir haftadır CHP’liler sürekli erken gelip oraya oturdular, sürekli konuşarak başkasına söz hakkı vermediler. Ak Parti’nin 100 milletvekiliyle gelip oraya oturmasını meşru hale getiren CHP’nin gösterdiği tavırdır.

"KÜRTÇE DERSİN NE MAHSURU VAR?"

Eğitim sistemini baştan sona kadar değiştiren bir düzenleme yapılmıyor. Sadece ve sadece eğitimin yapısı düzenleniyor. Din kültürü ve ahlak dersi başka ülkelerde okutulan din dersine tekabül etmiyor. Ben dersi denildiğine İslam, Hıristiyanlık ve Museviliğin ya da kendi inancı neyse onun öğretilmesini anlıyorum. Aleviler kendi derslerini almak istiyorlarsa onlara o dersleri vermenin ne mahsuru var? Kürtçe dersin ne mahsuru var?

“BU DÜZENLEME DIŞARIDA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER İÇİN DE FIRSAT OLACAK”

İmam Hatip okulunu tercih eden bir öğrenci zaten Kuran dersi alıyor. Kılık kıyafetle ilgili bir yönetmelik değiştirmiş değiliz. Bütün bunlar tartışma mevzusu değil. Gündemimizde bunlar yok. Toplum neden bu konulardan kaygı duyuyor? Bu ciddi bir şekilde güvensizlik meselesi. Eğer Türkiye’yi böyle demokratikleştiriyorsanız Kürtçe’nin de seçimlik ders olmasında ne mahsur var? Talim terbiye Kurulu her türlü ayrıntıya bakar ve en doğru kararı verir merak etmeyin. 10 binden fazla öğretmenimizi emekli ediyoruz. Alan öğretmenlerine ihtiyaç duyacağız. Dışarıda bekleyen öğretmenlerimize de bir fırsat olacak. Yılda bir kez eş durumundan sağlık ve güvenlik nedeniyle atama yapacağız. 2012 için bu atamaları çok büyük ihtimalle ağustos ayında yapacağız.

“KIZLARIN ERKEN EVLİLİĞİNİ ÖNLEYECEĞİZ!”

Çocuklarımızın 18 yaşından önce evlenmeleri yasaktır. Şimdi 18 yaşından önce okula devamı da zorunlu hale geliyor ve bu erken evliliğin de önene geçecek bir düzenlemedir. 4+4’ten sonra kayıt yaptırılmazsa hesap sorulacak.


haberturk

Konular